• دوشنبه ، 29 مهر 1398 | Monday ، 21 October 2019


Monday , 21 October 2019
  • :
  • :

استان‌ اصفهان‌ مظهر مهم‌ترين‌ كانون‌ صنايع‌ دستي‌ ايران‌ است‌. .  مهمترين‌ صنايع‌ دستي‌ رايج‌ استان‌ اصفهان‌ عبارتند از: قالي‌ بافي‌، زري‌ بافي‌، قلم‌ كاري‌، ميناسازي‌، خاتم‌سازي‌، منبت‌ كاري‌، قلم‌ زني‌، نقره‌ كاري‌، زيورآلات‌ زنانه‌، كاشي‌، سراميك‌ كه‌ همراه‌ با سوهان‌ و گز... در شمارسوغاتي‌هاي‌ مهّم‌ استان‌ اصفهان‌ به‌ شمار مي‌آيند.

صنایع دستی اصفهان

سوغات اصفهان

اصفهان در منطقه‌ای نیمه بیابانی در مرکز ایران و در کنار زاینده‌رود قرار گرفته که از کوههای مرکزی ایران سرچشمه می‌گیردو به باتلاق گاوخونی می‌ریزد  همچنین جنگل ناژوان و کوه کلاه قاضی وکوه صفه ازمناطق خوش آب و هوای  اصفهان می‌باشند، اقلیم شهر اصفهان در شمال و شرق از منطقه کویری تاثیر گرفته و در جنوب به جهت وجود کوه صفه از هوای خنک تری بهره‌مند است. آب و هوای اصفهان به طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبت کمی دارد. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۴۰ درجه سانتی‌گراد است که تابستانهایی گرم و خشک را می‌سازد.  

آب وهوای اصفهان

مراکز خرید اصفهان:

مجتمع تجاری شهر( سیتی سنتر) نشانی : اصفهان – خیابان چهارباغ عباسی- نبش خیابان سید علیخان

مراکز خرید مهرسان نشانی: اصفهان – خیابان بزرگمهر – نبش خیابان مبارزان – طبقه فوقانی فروشگاه ذوب آهن مرکز خرید مهرسان

مجتمع پارک اصفهان نشانی: خیابان چهارباغ بالا- مجتمع اداری، تجاری پزشکی چهارباغ بالا

مجتمع تجاری اوسان نشانی: خیابان چهارباغ بالا- جنب کاخ سعادت آباد

مجتمع تجاری کوثر نشانی : خیابان چهارباغ بالا

مجتمع تجاری کاویان نشانی: خیابان چهارباغ بالا

مجتمع تجاری نگین نشانی: خیابان توحید

مجتمع تجاری جشنواره نشانی: چهارراه حکیم نظامی – ابتدای نظر شرقی- کوچه خورشید

مجتمع تجاری پنج طبقه نشانی : خانه اصفهان

مجتمع تجاری چهارباغ نشانی : چهارباغ عباسی

مجتمع تجاری آزادی نشانی: چهارباغ عباسی – نهر فرشادی

بازار سپه نشانی: خیابان سپه

مجتمع تجاری مریم نشانی : خیابان توحید

مجتمع تجاری انقلاب نشانی : میدان انقلاب

مجتمع تجاری سپاهان نشانی : میدان انقلاب – جنب مجتمع انقلاب

مجتمع تجاری گلخانه نشانی : خانه اصفهان – مجتمع تجاری گلخانه

مجتمع تجاری عالی قاپو نشانی: چهارباغ عباسی. مجتمع تجاری عالی قاپو

مجتمع تجاری افتخار نشانی : خیابان چهارباغ عباسی

مجتمع تجاری مارتین نشانی : چهارراه حکیم نظامی – ابتدای نظر شرقی کوچه کلیسای وانک

بازار بزرگ اصفهان نشانی : خیابان عبدالرزاق

بازار قیصریه نشانی : میدان امام (ره)

پاساژ جعفری نشانی : میدان امام علی ( ع)

پاساژ ایفل نشانی : خیابان چهارباغ عباسی

پاساژ تخت جمشید نشانی : خیابان چهارباغ عباسی

 

 

مراکزخریداصفهانمراکزخرید اصفهان

در اصفهان غذاهای سنتی بسیاری مورد استفاده هستند که برخی از آنها مربوط به شهرهای دیگر اصفهان بوده‌اند و یا در شهرهای دیگر ایران نیز رواج داشته و دارند. در این میان کباب، بریان و خورش ماست معروف‌ترین غذای اصفهان می‌باشند. همچنین سایر غذاهای این شهر عبارتند از: باقالی ذرت (خوراسگان)، آش سماق، کله جوش که ازغذاهای ایلات اصفهان است، سرگنجشکی، کوکو قندی، قیمه ریزه، آش ماش و قمری، یخنه ترش، ماش و زردک، اوماج سرکه و چغندر، نخود و آب.

 

غذای سنتی اصفهان  غذای سنتی اصفهان

 

   غذای سنتی اصفهان

مذهب: بر اساس آمارهای موجود بیش از 99 درصد ساکنان استان اصفهان مسلمان و پیرو مذهب شیعه اثنی عشری بوده و کمتر از یک درصد از ترکیب جمعیتی استان به اقلیت‌های دینی چون مسیحی، یهودی و زرتشتی اختصاص دارد.

لهجه: مردم اصفهان به زبان پارسی و لهجه اصفهانی صحبت می‌کنند. از ویژگی‌های لهجه اصفهانی اضافه کردن حرف «س» به آخر واژگان می‌باشد، که به جای واژه «است» استفاده می‌شود. همچنین ارامنه اصفهان نیز به زبان ارمنی سخن می‌گویند

آداب ورسوم :

جشن ها

آتش‌افروزى و جل جلانى (نطنز )
در نطنز و آبادى‌هاى آن رسم است که در شب‌هاى هفدهم، هیجدهم و نوزدهم دى‌ماه کودکان در دسته‌هاى مختلف جمع مى‌شوند و هر دسته در یکى از تپه‌ها و بلندى‌هاى آبادى بوته و خار و هیزم را که از پیش جمع کرده‌اند آتش مى‌زنند به‌طورى‌که شعله‌هاى آتش سراسر آبادى را روشن کند. آنها معتقدند روشنائى اگر به درخت‌ها برسد آن‌ سال میوه و سردرختى بیشتر مى‌شود و آفات از بین مى‌رود.

شب اسفند  (کاشان) 

در کاشان و اطراف آن ماه را سى‌روز محاسبه مى‌کنند و براى گرفتن جشن شب اول اسفند قرار جشن مى‌گذارند. از یک‌ماه تا چهل روز پیش از اسفند قرار مى‌گذارند که در یک روز و یک شب  اهل آبادى شب اسفند بگیرند. این نوع محاسبه را به کاشى‌ها منسوب مى‌دارند.

چلهٔ بزرگ و چلهٔ کوچک ( کاشان )

در مرق (Marag) کاشان براى زمستان تقسیم‌بندى مخصوص دارند: ده روز اول زمستان و چهل روز بعد از آن‌را ”چلهٔ بزرگ“ و بیست روز بعدى را ”چلهٔ کوچک“ مى‌دانند و به ده روز بعد ”امن و بهمن“ مى‌گویند. از ده روز باقى‌مانده هفت رو”سرما پیرزن“ و سه روز ”سرما عجوزه“ است.

چهارشنبه‌سورى

غروب سه‌شنبه آخر سال بانوى خانه بوته‌اى را آتش مى‌زد و آن ‌را در کوچه مى‌انداخت. کوزه آبى با چند دانه اسفند هم روى آتش مى‌ریخت تا بلا دور شود. شب چهارشنبه‌سورى فالگوشى و فال‌کوزه انجام مى‌شد.

 

فرهنگ وآداب رسوم اصفهان

 


 

 

اصفهان سرشار از آثار هنری و تاریخی است که میدان نقش‌جهان، مسجد امام، سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، مسجد جامع، مسجد سیّد، مسجد شیخ لطف‌الله، منار جنبان، برج کبوترخانه، گذر چهارباغ عباسی، سبزه میدان، کاخ چهلستون، آتشگاه اصفهان، کاخ عالی‌قاپو، کاخ هشت بهشت، کلیسای وانک، حمام علیقلی آقا، مدرسه چهارباغ و هتل عباسی خانه خان (خوراسگان)، امام زاده ابو العباس (خوراسگان) از بارزترین آنها هستند.                                                      

                 سی وسه پل اصفهان              مسجدامام اصفهان

                                          

 

استان اصفهان با مساحتی حدود ۱۰۵۹۳۷ کیلومتر مربع در مرکز ایران واقع شده و از شمال به استان‌های مرکزی، قم و سمنان، از جنوب به استان‌های فارس و کهکیلویه و بویراحمد، از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال بختیاری و از شرق به استان های یزد و خراسان محدود است. بر اساس آخرین تقسیمات كشوری، اصفهان دارای 17 شهرستان، 60 شهر، 37 بخش و 116 دهستان و مركز آن شهر اصفهان است.اصفهان در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی شهر اصفهان و در سال ۱۳۸۸ به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی انتخاب شد. این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده، کاخ‌ها، مسجدها و مناره‌های منحصربفرد معروف است. این امر باعث شده‌است که در فرهنگ ایرانی اصفهان، نصف جهان لقب بگیرد. میدان نقش جهان یکی از بزرگترین میدان‌های دنیاست و نمونه برجسته‌ای از معماری اسلامی است که توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده‌است.

 

تصاویر شهر اصفهان

سیستم رزرواسیون چارتکس | chartex